هدف یا علف

0

تمام موجودات زنده در طبیعت برای زنده ماندن تلاش می‌ کنند، اما انسان یک تفاوت بزرگ با دیگر موجودات دارد. انسان نه تنها برای زنده ماندن تلاش می‌کند، بلکه به هدفی نیز برای زنده ماندن نیاز دارد! بدون این هدف انسان واقعا زنده نیست.

هدف چیست؟

شاید این سوال ساده خیلی خنده دار باشد. اما جواب به آن ابتدای یک تصمیمی است که در سر می پرورانیم.

 رویاها به دنبال شما نخواهند آمد این شما هستید که باید به دنبال آنها بروید و جذب شان کنید.

برایان تریسی در مورد بهتر گفته است.

 

رویاهاتو تبدیل به هدف کن، برای هدفت برنامه ریزی کن و برای رسیدن به اهدافت دست به عمل بزن.

زندگی در حاشیه امن و بدون ریسک؛ میانبر سریعی به سمت فقر است.

اما وقتی رویایی در سر داریم، اطرافیان ما چگونه با برخورد می کنند و معمولا چه واکنشی دارند. گاندی می گوید: وقتی رویاهای بزرگی در سر داری دیگران ابتدا تو رو نادیده می گیرند، بعد به تو می خندند، سپس با تو می جنگند، و در نهایت با تو همراه می شوند و در نهایت تو پیروز میدان هستی.

 

 

فرمول موفقیت یا رسیدن به هدف

یک فرمول ساده اما موثر برای رسیدن به هر هدفی وجود دارد. غلبه بر ترس. معمولا انتخاب هدف های تازه بر خلاف عادات ها و تصمیم های یکنواخت روزانه است. پس ذهن دچار ترس می شود. احساس از بین رفتن به مغز دست می دهد. حس خطر و ترس کم کم وجود فرد را در بر می گیرد. حالا اگر هدف بزرگ باشد، ترس نیز بزرگ تر می شود. اما یادمان باشد باید بر ترس خود غلبه کنیم. با انجام دادن هر کوچکی که ما را به هدف نزدیک می کند می توانیم ترس خود را مهار کنیم. افراد موفق نیز از همین ترفند استفاده می کنند. یعنی:

برای رسیدن به موفقیت های بزرگ باید اول به ترست غلبه کنی، بعد با قدم های کوچیک بری جلو. این رمز موفقیت هر انسان موفق هست، فرمول رو تغییر نده و فقط انجامش بده.

 

مسیر اختصاصی

کاش یک نسخه کلی و یکسان وجود داشت تا آدم ها زودتر و بدون دردسر به اهداف شان می رسیدند. اما واقعیت امر این است که چنین نسخه ای وجود ندارد. اغلب باید با آزمایش و خطا در مسیری رفت. معمولا مسیری در جزئیات و شاید کلیات نیز کاملا متفاوت برای هر فردی باد. پس بهتر است از ابتدا بدانیم که مسیر ما کاملا اختصاصی برای خودمان و از کسی نمی توانیم الگوبرداری کنیم. شاید در بعضی جاها یا حالات روحی بتوانیم افرادی را الگو قرار بدهیم اما هیچ گاه نمی توانیم کپی از یک وضعیت برای کل مسیر داشته باشیم. پس یادمان باشد که راه ما کاملا اختصاصی است. مسیر اختصاصی ما به ما می گوید که تو در مسیری تازه ای هستی و این مسیر درست توست. مسیر اختصاصی ما چون مثل مسیر نیست پس حتما متمایز می شویم. انگشت نما می شویم. اما باید در مسیرمان بمانیم و ادامه دهیم. در مسیر اختصاصی خودمان!

صادق هدایت می گوید:

به راهی که

اکثر مردم می روند شک کن،

اغلب مردم فقط تقلید می کنند

از متمایز بودن نترس!

انگشت نما بودن؛

بهتر از احمق بودن است…!

تمرکز

تمرکز نقطه اول مبارزه است. سرتان را  بچرخوانید از مسیر منحرف می شوید. فکر می کنید اگر راننده ی فرمول یک باشید و راننده ماشین فراری آیا می توانید برای یک لحظه سرتان را عقب برگردانید.  حتی فکر کردن به این کار برای راننده ای با آن سرعت بالا می تواند خطر انحراف از مسیر را ایجاد کند. خطر مرگ هم در کمین چنین راننده ای خواهد بود. باید با تسلط و سرعت به جلو برانید و فقط حق دارید از آینده تا حدودی کمک بگیرید. باید مستقیم و یک راست به سمت خط پایان بتازانید. اینجا جایی است که حتا نمی توانید از مسیر خارج شوید و به فکر شکست باشید. دقیقن باید به جلو برانید و اصطلاحا باید قبل از حرکت کردن به خوب یا بد بودن فکر می کردید. شک جایی ندارد و باید با تمام سرعت و البته ذکاوت به پیش برانید. باید یاد بگیرید در مسیر موفقیت به تنهایی مبارزه کنید. چون گاهی در مسیری که هستید و هدفی که انتخاب کردید کسی جز خودتان وجود ندارد.

شاید یک ترفند ساده این باشد که همانند کودکی باشیم.

گاهی با ندیدن…

گاهی با نشنیدن…

گاهی با نگفتن…

و گاهی فقط تخته گاز دادن

 

 

ایمان کیلویی چند؟

هر ابزاری برای حرکت به سوخت نیاز دارد. ما نیز برای حرکت به سوی اهداف خود نیاز به سوخت داریم. ایمان همان سوخت ذهنی ماست. ایمان که داشته باشی می توانی درخواست کنی. با ایمان کامل آماده دریافت می شوی. پس با قلبی مطمئن و آکنده از ایمان به سوی اهدافت گام بردار.

 

شناخت رسالت

به یاد داشته باشید آدم ها در واقع شكست نمي خورند، فقط قبل از اينكه جادوى زندگی شان اتفاق بيفتد، جا مي زنند. هیچوقت جا نزنید. گاهی معدن طلا در 90 سانتی متری شماست.

داستان از این قرار بود:

در روزگاری كه همه در انديشه طلا بودند يكی از عموهای داربی گرفتار (( تب طلا )) شد. راهی غرب شد تا با حفاری زمين به ثروت برسد. او هرگز نشنيده بود كه در مغز انسان طلايی به‌مراتب بيش از آنكه او از زمين بيرون بياورد وجود دارد. او با اخذ اجازه‌نامه با بيل و كلنگ سرگرم كار شد.

بعد از هفته‌ها كار طاقت‌فرسا به کلوخه‌های براق طلا رسيد. اكنون به‌وسیله ای نياز داشت كه اين کلوخه‌ها را از دل خاك بيرون بكشد. بی‌آنکه كسی متوجه شود روي معدن را پوشانيد و عازم شهر ويليامز برگ در ايالت مريلند شد تا موضوع را برای بستگان و برخي از همسايگان بازگو كند.

آن‌ها دورهم جمع شدند و پول خريد دستگاه حفاری را تدارك ديدند، آن را خريدند و به محل معدن طلا بردند. عمو و داربی سرگرم كار شدند. نخستين كاميون کلوخه‌ها را به كوره ذوب و استخراج طلا فرستادند. معلوم شد كه يكي از غنی‌ترین معادن کلرادو را یافته‌اند. حمل چند كاميون كلوخه طلا كافی بود  تا همه بدهی‌های آن‌ها را پاك كند و نوبت به سود كلان برسد. مته‌های حفاری زمين را می‌شکافتند اميد داربی و عمويش بستر می‌شد تا اينكه اتفاقيی افتاد. رگه‌های طلا بی‌مقدمه ناپديد شدند. آن‌ها به پايان رنگین‌کمان رسيده بودند. از معدن طلا ديگر اثري نبود.به كندن زمين ادامه دادند، مأیوسانه می‌خواستند رگه‌های طلا را از نو بيابند، اما موفق نشدند.

سرانجام تصميم گرفتند كه دست از كار بكشند.

دستگاه حفاری را به چند صد دلار فروختند و با قطار به ديارشان برگشتند. كسي كه دستگاه را خريده بود از يك مهندس خواست تا به معدن نگاهی بی اندازد و برای او محاسبات كوچكی انجام دهد.

مهندس مزبور نظر داد كه پروژه حفاري معدن ازآن‌جهت شکست‌خورده كه صاحبان آن باکار معدن و اصول حاكم بر آن آگاه نبودند. محاسبات اين مهندس نشان داد كه رگه طلا در فاصله ۹۰ سانتيمتری از محلي كه خانواده داربی كارشان را متوقف كرده بودند از نو پديدار خواهد شد و دقیقه اين اتفاق افتاد.

كسی كه دستگاه حفاری را خريده بود میلیون‌ها دلار ثروت انباشت كرد. او به حقيقت مهمی توجه كرده بود و آن اينكه قبل از تسليم شدن و دست از كار كشيدن بايد با متخصص به مشورت نشست.

یادتان باشد که سرسخت باشید همانند یک سنگ. یک رودخانه توسط یک تخته سنگ بزرگ به دو نیم تقسیم می شود، نه به خاطر قدرت آن، بلکه به خاطر ماندگاری و پافشاری آن.

 

 

این فرمول را همیشه به یاد داشته باشید.

1%شانس

1%استعداد

98%جا نزدن

فرمول موفقیت 100%درصدی

 

یادگیری

برای رسیدن به اهداف تان بیاموزید. خوشبختانه آنقدر منابع مختلف و رایگان در اطراف ما وجود دارد که هیچ بهانه ای نمی تواند سد راه آموختن ما شود.

یاد گرفتن را با دانشگاه رفتن اشتباه نگیرید. من به هاروارد نرفته ام، اما بسیاری از افرادی که زیر دستم کار می کنند رفته اند.

ایلان ماسک

 

 

قدرت کلمات

همه ی ما هر لحظه با خود حرف می زنیم. کیفیت کلماتی که هر روز با خود مرور می کنیم مشخص کننده حالات میستو این کلمات همانند غذای مغذیی است که انرژی آن در تمام بدن پراکننده می شود. پس به منبع انرژی یعنی کیفیت کلمات روزانه خود خوب دقت کنیم. چون رابطه بسیار عمیقی ﺑﯿﻦ واژگان ﻭ احتمال ﻣﻮﻓﻖ ﺷﺪن ما وجود دارد. در بخش زیر به عبارات زیر و درصد تاثیر آن ها دقت کنید.

? ﻧﻤﯽ ﺧﻮﺍﻡ %0

?ﻧﻤﯽ ﺗﻮﻧﻢ % 10

? ﻧﻤﯽ ﺩﻭﻧﻢ ﭼﺠﻮﺭﯼ 20%

? ﺍﯼ ﮐﺎﺵ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﺴﺘﻢ 30%

?ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻡ % 40

?ﻓﮑﺮ ﮐﻨﻢ ﺍﻣﮑﺎﻥ ﭘﺬﯾﺮﻩ % 50

? ﺍﻣﮑﺎﻥ ﭘﺬﯾﺮﻩ % 60

?ﻓﮑﺮ ﮐﻨﻢ ﻣﯽ ﺗﻮﻧﻢ % 70

?ﻣﯽ ﺗﻮﻧﻢ % 80

?ﺍﻧﺠﺎﻣﺶ ﻣﯿﺪﻡ % 90

? ﺑﺎﯾﺪ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺑﺸﻪ % پ100

 

تصویرسازی ذهنی

یادتان باشد بهترین دوست شما تصویرهای ذهنی خوب شما از خودتان و اهدافتان است. پس اگر می خواهید به اهدافتان برسید خودتان رو دوست داشته باشید و به خودتون و خواسته هاتون احترام بگذارید.

قدرت فکر کردن آنقدر زیاد است که بهتر این گونه بگوییم:

 فکر کردن به هر چیزی به معنای دعوت کردن آن است، حتی اگر آن چیز یک فکر منفی باشد!

در حقیقت به هر چیزی بیندیشی همان را دریافت می کنی.

 

رابطه با دیگران

شاید این موضوع مهمی است یعنی وقتی به اهداف خود برسیم رابطه ما با دیگران چگونه می شود؟ شاید افراد زیادی را دیده اید که بعد از رسیدن به اهداف خود جور دیگری شده اند. من گاهی یاد این داستان می افتم.

در محله مان مردی بود که به او عمو نفتی می گفتند. یک روز مرا دید و گفت:  آقا سلام، ببخشید خانه تان را گازکشی کرده اید؟ گفتم بله. گفت: فهمیدم، چون سلام هایت تغییر کرده. تعجب کردم گفتم: یعنی چه؟ گفت: قبل از اینکه خانه ات گازکشی شود، حالم را می پرسیدی، هرکس خانه اش گازکشی می شود دیگر سلام و احوالپرسی او تغییر می کند. فهمیدم 30 سال، سلامم بوی نفت می داد. سی سال او را با خوشرویی  تحویل گرفتم، خیال می کردم خیلی با اخلاقم.

?یادمان باشد سلام مان بوی نیاز ندهد.

 

در پایان

هدف با علف تفاوت دارد برای هدف باید سختی بکشی، بی خوابی بکشی، نامید بشوی، اما با سرسختی ادامه دهی تا به خط پایان برسی. اما علف دانه ای ست که در خاک می کاری آب می دهی و خودش می روید.

سخن پایانی این است اگر هدف داشته باشی و تلاش کنی، هیچ چیزی محال و نشدنی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.